O jodze
Motywacją do zajęcia się jogą są najczęściej względy zdrowotne. Długotrwałe siedzenie podczas pracy, zła pozycja spania czy całodzienna bieganina powoduje bóle kręgosłupa, barków, bioder... Często szukamy ukojenia w jodze. Po jakimś czasie okazuje się, że nie tylko nasze ciało jest odprężone i uwolnione od bólu, ale także nasz umysł jest zrelaksowany, a myśli mniej chaotyczne.
Joga podkreśla że człowiek jest integralną całością ciała, umysłu i ducha - dlatego pozytywna zmiana na jednym poziomie powoduje jednoczesną poprawę na innym. Czujemy się zrelaksowani, optymistyczniej patrzymy na życie.
W jodze wszystkie tkanki, stawy, organy, w istocie każda komórka ciała są zaangażowane. Nie ma tu wyścigów, rywalizacji, presji czasu. Wszystko co robimy, robimy wyłącznie dla siebie.
Joga pozwala osiągnąć spokój i wyciszenie. Gdy praktykujemy jogę nasze ciało osiąga dobrostan a za nim następuje także dobrostan psychiczny- czujemy się zrelaksowani, optymistycznie patrzymy na życie.
Jogę może ćwiczyć KAŻDY, oczywiście z szacunkiem do wieku i stanu zdrowia.
Poniżej krótki opis PRZYKŁADOWYCH asan wraz ze zdjęciami i PODZIAŁEM NA GRUPY
ASANY
Asany (pozycje ciała) działają we wszystkich płaszczyznach i osiach symetrii, zapewniając równowagę w całym aparacie ruchu.
Podczas wykonywania asan, mięśnie ulegają wydłużaniu i napinaniu, podstawowy tonus mięśniowy obniża się i człowiek łatwiej się odpręża.
Stymulowane przez mięśnie kości, ulegają wzmocnieniu. Niewielkie deformacje mogą zostać wyrównane.
Wiele dolegliwości związanych ze złym stanem kręgosłupa; bóle kończyn, tułowia, głowy, jak np. cierpnięcia, mrowienia, mdłości migreny, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia itp, mijają.
Pozycje stojące
Wzmacniają mięśnie grzbietu i kończyn dolnych. Zwiększają ruchomość w stawach, likwidują przykurcze mięśniowe i kształtują nawyk prawidłowej postawy ciała.
Wydłużają kręgosłup ,odciążając go od ucisku osiowego. Wzmacniają i dodają pewności siebie.
Trikonasana | Ardha Padmasana Vrksasana | Virabhadrasana I |
Pozycje siedzące
Praktyka siadów odblokowuje i nadaje elastyczność biodrom, mięśniom pachwin, kolanom i kostkom. Dodatkowo stymuluje pracę organów jamy brzusznej i serca, usprawniając krążenie krwi.
Siady przynoszą spokój, pomagają pozbyć się stresu, rozluźniają ciało.
Gomukhasana rąk w Svastikasanie | Krounchasana |
Wygięcia do przodu
Tonizują narządy brzucha i polepszają trawienie. Wzmacniają i uelastyczniają mięśnie grzbietu, rozciągają tył ciała. Efektem wygięć do przodu jest odpoczynek dla serca i obniżenie aktywności układu nerwowego.
Uttanasana | Prasarita Padottanasana |
Wygięcia do tyłu np.
Intensywnie otwierają okolicę mostka, rozciągają klatkę piersiową oraz mięśnie brzucha. Wzmacniają kręgosłup- plecy stają się mocne i pełne życia. Wygięcia do tyłu usuwają bóle głowy i objawy wyczerpania powstające wskutek stresu, dodają energii i pewności siebie.
Eka Pada Urdhva Dhanurasana |
Uttana Padasana |
Skręty
Doskonałym masażem dla kręgosłupa po wygięciach do tyłu są skręty. Podczas tych ćwiczeń odcinek lędźwiowy się rozluźnia, boki tułowia rozciągają się, talia staje się bardziej smukła a tonizując wątrobę, śledzionę oraz trzustkę, oczyszczają ciało z toksyn. Otwarci i ośmieleni wygięciami do tyłu możemy odważnie rozejrzeć się wokół siebie. Skręty pomagają w poszerzeniu życiowej perspektywy.
Gomukhasana nóg - skręt | Parivrtta Trikonasana |
Balanse
Wzmacniają ramiona i nadgarstki, ćwiczą mięśnie brzucha.Obdarzają poczuciem lekkości i zwinności ciała pomimo upływu lat.
Ekha Hasta Bhujasana | Paripurna Navasana |
Pozycje odwrócone
Zwiększają dopływ czystej, utlenionej krwi do komórek mózgowych, co zwiększa moc intelektu i jasność myślenia.Poprawiają krążenie limfatyczne i żylne. Regulują gospodarkę hormonalną i przemianę materii, wykorzeniają przeziębienia, działają odprężająco na układ nerwowy,zapewniają lepszy sen.
Leczą astmę i zapalenie zatok. Odmładzają i regenerują skórę twarzy, pomagają usuwać toksyny. Usuwają bóle głowy. Uspokajają, pomagają pozbyć się lęków i depresji, spojrzeć na wszystko z innej stron a jednocześnie energetyzują ciało.
Salamba Sirsasana | Urdhva Dandasana |
Pozycje relaksacyjne
Otwierają ciało, umożliwiają regenerację układu nerwowego. Pomagają pozbyć się stresu, lęków i napięć. Regenerują siły i dostarczają nam nowej energii. Wyciszają, dają ukojenie.
Pojawiające się w efekcie korzyści są dwojakiego rodzaju. Na poziomie czysto fizycznym odpowiednie wykonywanie asan, powoduje uwolnienie napięć, przynosi ulgę przy chronicznych bólach, problemach z kręgosłupem. Miernikiem pojawiającego się spokoju jest bardzo czuły instrument pomiarowy – nasz oddech. Jeśli pojawia się spokój w głowie, ciało zaczyna puszczać, oddech staje się swobodny. Pozbywając się napięć z ciała lepiej się czujemy, przestajemy chorować.
Na subtelnym poziomie bardzo ważną korzyścią jest zdolność koncentracji uwagi, panowania nad własnym umysłem co jest bardzo pomocne w codziennym życiu przy podejmowaniu decyzji, dokonywaniu wyborów, codziennej pracy.
Podsumowując to właśnie utrzymanie ciała w zdrowiu, lepsze samopoczucie i umiejętność koncentracji uwagi to główne powody dla których ponad 200 milionów ludzi ćwiczy jogę na całym świecie.